Mi, magyarok borzadva nézzük a nyugati terrortámadásokat, de 165 fő elleni szándékos, kitervelt támadást diákcsínynek nevezünk.
"Derékba tört kamaszkor, diákcsíny, nem akartak ők senkit megölni" - Magyarország egyéni felelősségtudatáról kapunk látleletet ezekből a közösségi oldalon szemezgetett véleményekből.
Január 23-án, múlt szerda éjjel lángbaborult Budapest egyik legkedveltebb, turistáktól nyüzsgő belvárosi sétálóutcájában a Ráday Kollégium többszintes épülete. A tűzeset után nyolc nappal fogták el a szándékos gyújtogatással gyanúsított kamaszokat – egy 16 és két 15 éves fiút – akik heccnek minősítették a tettüket, és állításuk szerint megbánták. Ezt a megbánást a nyolc napig tartó hallgatásuk és akkor is csak a rendőrség általi előállításuk igazolná.
"Nem akartak ők senkit megölni"
A Károli Gáspár Református Egyetem mellett több más egyetem összesen 165 diákjának budapesti lakóhelyéről beszélünk, ahol nyilván, a gyújtogató fiúk felmérték, hogy a 165 főből hány diák van hétköznap este az épületben, és ki, hol tartózkodik, milyen útvonalon fog terjedni a tűz. Ha például valaki belelő egy tömegbe, nyilván, ő sem akar senkit megölni. Legalábbis ezt szokták vallani, másik opció a beszámíthatatlanságra hivatkozás, de azzal még egy kényszergyógykezelés is becsúszhat.
A büntetőjogban a szándék nem a vádlott vallomásán alapszik, hanem az objektíven belátható, várható eredménnyel és az igazoltan előre felkészüléssel már szándékosnak minősül a tett. A gyújtogatás szándékosságára itt a tárgyi bizonyíték – az acetonos matrac – az igazolás, az emberölési szándékra a zsúfolt épület felgyújtásra kiválasztása igazoló erejű lehet.
A közösségi oldalakon megértő édesanyák és vajszívű édesapák groteszk jelmezébe bújt emberek úgy próbálják győzködni a tragédia felett felocsúdni nem tudó embereket a gyújtogató kamaszok védelmében, hogy "az vesse rájuk az első követ, aki nem vett részt valaha diákcsínyben".
A diákheccnek egyik ordító szépséghibája, hogy otthon régóta terveztek egy gyújtogatást – tehát nem gyufázást, hanem ahol látványosan csapnak fel a lángok – majd erre módszeresen kiválasztottak egy helyszínt, ami nem egy kültelki üres fáskamra, hanem egy belvárosi, zsúfolt diákszálló, hétköznap este.
Volt olyan kommentelő, aki fölényesen azzal érvelt, hogy egy "15-16 éves korlátozottan beszámítható", igaz, azt nem tette hozzá, hogy ugyanezen fiúk korlátozottsága már teherbe ejti akár a kommentelő lányát is. Egy új élet születhet a nem beszámítható fiúcskák egyetlen magömléséből. A közösségi hálón embert próbáló gimnáziumi felvételikről vitáznak, mindeközben állítják, egy 15 éves nem tudja azt belátni, hogy akár kevesen élik túl, ha 165 főre rágyújtanak egy épületet akár álmukban. Ez a belátási képesség feltételezett hiánya inkább a debilség szintjét veti fel, ám egyelőre a fiúk a hecc minősítéssel védekeznek, zavart elmeállapottal még nem.
"A kollégium lakóinak SMS-ben vagy telefonon kellett jelezniük, hogy rendben kijutottak az épületből. Az egyik lány azt mondta az Indexnek, a híresztelésekkel ellentétben nem szólt a tűzjelző, a diákok úgy értesítették kollégiumi társaikat, hogy kiabálva végigrohantak a folyosókon. "
Az elkövetők a nyolc napig nem jelentkező megbánás és a hecc feletti örömködés elegyében úszva, minden bizonnyal a szülők lázas keresése mellett egy-egy ügyvédet megtalálva sikerült azt vallaniuk, hogy egy darab kis üveg acetonnal borítottak le egy matracot, ami nyolc perc alatt akkora tüzet okozott, hogy a kiérkező tűzoltók a legmagasabb készültségi fokozatot rendelték el, kiürítették a fél utcát.
30 tűzoltókocsi 100 tűzoltóval küzdött a lángok ellen órákon át
A hétköznap, késő esti órákban felcsapott lángokban a kollégiumban tartózkodó diákok esélyeiről kellő képet nyújt az, hogy a segélyhívás után nyolc percen belül kiérkeztek a tűzoltók, de addigra már igen komoly tűz fogadta őket. Ennél kisebb sokkhatásra is tört már ki pánik meneküléskor, ahol a menekülő tömeg könnyedén maga alá gyűr és agyontapos többeket. A tűz mértékét jellemzi, hogy a percek alatt lángokban álló emeleti szintek mellett több, szomszédos lakóházat is kiürítettek az éjszaka folyamán.
A három csínytevő vallomása alapján a kollégium egyik ajtajának odatámasztott matrac felgyújtása után azonnal elmenekültek. Kérdés, mi elől menekültek, ha ez csak egy hecc volt, és ha már látványos gyújtogatásra készültek már otthon kitervelve azt, miért nem voltak kíváncsiak az eredményre? Nem tudni, milyen gyorsan és merre futottak, de nyolc percen belül már élvezhették volna a füstben álló kerületet, a 30 szirénázó tűzoltóautót, egy regiment lánglovag viaskodását. Egy durvább lakástűzre átlag 2 tűzoltóautó megy ki, ezt összevetésnek adom meg.
Míg a közösségi háló a gyermek- és kamaszkor járulékos velejárójának tekinti a tömegszállás felgyújtását, addig a szakma ezt vallja a gyerekkorban jelentkező aggasztó jelekről:
"A pszichopaták legfontosabb jellemzője, hogy teljesen hiányzik belőlük a lelkiismeret, ezért szemrebbenés nélkül gázolnak át másokon, miközben fel sem fogják, hogy mit tesznek. Az iskolakerülés, az otthonról való elszökés, a verekedés, az állatokkal és emberekkel való szándékos kegyetlenkedés, a rongálás, gyújtogatás és lopás figyelmeztető jeleknek tekinthetők."
Feltehetően ügyvédjük tanácsára kinyögött megbánásuk egyik biztos jele az lett volna, hogy amikor a Kálvin vagy Bakáts tér felé futva észlelik a vörös fényben és fekete füstben izzó éjszakát, ráeszmélve, hogy a hecc túlcsapott az eredeti terveken, esetleg ők maguk hívják a tűzoltókat, vagy minden kollégistát felráznak, hogy tűz van. Esetleg feladják magukat.
Nem ezt tették. Arra számítottak, megússzák.
Vártak egészen nyolc napig, amíg ki nem ment értük a rendőrség. Nem tudni, hogy jutottak el hozzájuk, esetleg túl sokáig vihogtak egy térfigyelő kamera alatt a diákcsínyüket szemlélve, az biztos, nem rajtuk múlt, hogy meglegyenek a felelősök.
Az épületben bennégett a veszprémi, 46 éves Farkas Zoltán, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Doktori Iskolájának hallgatója, aki munkája mellett egy héten egy-egy napot a Ráday utcában szállt meg, hogy ezeken az estéken zavartalanul foglalkozhasson kutatási témájával. Négy gyermeke maradt félárván.
Bennégett holttestét a lépcsőház fordulójában találták meg, a helyszín alapján nagy eséllyel menekülés közben érte a tűzhalál.
Menekült volna egy felnőtt, életerős férfi. 100 tűzoltó volt a helyszínen, több tucat küzdhetett bent a lángokkal, életét kockáztatva, hogy kihozzanak embereket. Ha nem sikerült kihozniuk, akkor különösen életveszélyes helyzetben voltak a tűzbe behatoló tűzoltók is.
Tudunk olyan lányról, aki az eset éjszakáján lázas beteg volt, amíg nem került elő, azt hitték, nem volt ereje kimenekülni.
Bevallottan nem kormánypártiként el kell ismerjem, hogy a városlakókért kifejezett felelősségtudat várospolitikusok közül csak kormánypárti oldalon nyilvánult meg. Orbán Viktor kiment a helyszínre, a IX. kerület polgármestere a téli éjszakában akár egy szál hálóruhában az utcára kimenekült diákoknak azonnal megnyitott önkormányzati épületeket, több oktatási intézmény fogadott be diákokat.
A diákszálló használhatatlanná vált, 165 diák mindene, ruhák, laptopok égtek bent, az épületet le fogják bontani.
A miniszterelnökség után Budapest főpolgármesteri pozíciójára bejelentkezett, jelenleg is polgármesteri székben ülő pártvezető hivatalos facebook-oldalára írt szavait olvashatjuk aznap, amikor kiderült, hogy a tűzeset szándékos gyújtogatás eredménye: Karácsony Gergely politikus facebook-oldala, 2019. február 1. délutánján
Egy történet, ami csak úgy megesik. Karácsony szerint szomorú a szándékos, halált okozó közveszélyokozás, ha 165 diákra rágyújtanak egy épületet. Miközben a tűz martalékává vált apa családjának és a diákok bennégett holmijaira gyűjtenek, egy jogalkotó az elkövetőkért fohászkodik, és a még meg sem indult büntetőtárgyalás eredményére fejez ki elvárást. Egy hasonló esetben Nagy-Britanniában, ahol a képviselő pusztán rákérdezett egy büntetőeljárás végének idejére, másnap le kellett mondania.
Karácsony szerint a náci karlendítés és zsidó nő megverésével hencegés is csupán kínos. Kínos, mint amikor megszólal egy mobiltelefon a színházban. Kényelmetlenül érzi magát sokadjára kifejezett Jobbik-szimpátiája miatt, hogy belerondított az a fránya, egyébként évek óta köztudott, és a Jobbik köreiben ismétlődő karlendítés, deportálási igény, vérnáci retorika.
Egy kerületi polgármester, egy európai főváros vezetésére bejelentkezve, akinek ilyen tragédia esetén a lakosság megnyugtatása lenne a feladata, a békés együttélés demokratikus szabályainak megőrzése, ehelyett a demokrata világnézet morzsáit sem átérezve a szándékos támadást végrahajtókért aggódik.
Borzongva figyeljük kerítéssel körülvett, Európa szemétdombjára csúszott, végleg bezárkózást választó kis országunkból, ha az USA-ban egy iskolába beront egy fegyveres diák. Ott viszont megvan az az esély, hogy kommandósok egy jól irányzott lövéssel elhárítják a vészhelyzetet, netán tárgyalnak vele. Ám megolvadt padlóval, 1200 fokban izzó vezetékekkel, légcsatornában felsüvítő lángokkal nem lehet tárgyalni, hatástalan a TEK is velük szemben.
A körúti robbantó, hasonlóan igen fiatal fiú, szintén látványos akcióra vágyott, de ő mérlegelt, tervezett, célpontja irányított volt. Ő nem indította el a robbantást egy tömegben, kifejezetten rendőrökre vadászott, sokat várt.
A három csínytevő fiú előre kitervelten 165 alvásra készülődő ember lakóhelyére gyújtott rá egy épületet. Ez semennyivel sincs arrébb veszélyfaktorban, ha a lehetséges áldozatok számát nézzük, sőt. A körúti robbantó terrorcselekményért ül, esetében halálos áldozat nem volt. Tettének hatósugara kb 5 méter volt. A Ráday utcai heccelődők tettére több száz embert evakuáltak éjjel, egy oktatási intézmény felfüggesztette a vizsgaidőszakot, és a főváros egyetemei igyekeznek elhelyezni 165 budapesti lakóhelyét elvesztő diákot.
A terrorcselekmény társadalomtudományi definíciója a civil lakosságban félelemérzet keltése közveszélyt okozó cselekménnyel. A magyar jogrendben a Btk. 314. §-a alatt elég szigorúan szabályozott kitételeken túl is terrortámadásnak minősítettek Európában eseteket, ennek elegendő feltétele volt a szándékosság és a nagy létszámú civil lakosság veszélyeztetése, bennük a félelemérzet keltése. Szervezethez tartozás nélkül, akár 1-3 fős elkövetői csoportot terroristának nevez akár a nemzetközi média, akár az adott államvezetés.
Tekintettel, hogy a három elkövető még fiatalkorú, a bűnmegelőzés is preferálja inkább a felfüggesztett büntetést, miután börtönbe kerülve profi bűnözővé válnak csak. Írásom sem a rájuk kirovandó életfogytiglanért kampányol, de a büntetés mértékét a szakmára bízva, a társadalom tagjainak és vezetőinek az a kötelessége, hogy közösséget ért támadás esetén a békés együttélés iránti igényt és a demokratikus normák tiszteletét erősítsék meg, ez pedig nem nélkülözheti az erőszakos támadás kategorikus elítélését.
A tett körülményeit és a tettesek reakcióit ismerve a 3 pszichopata-gyanús fiatalból csak 3 pszichopata bűnöző válhatna sokéves börtönbüntetésben.
A közösségi médián az elkövetőket mentegető kommentelők és Budapest vezetésére bejelentkező Karácsony Gergely figyelmébe ajánlom ezeket a sorokat, amikor a félelmet keltőkkel vállalnak együttérzést:
"Lassan dolgozzuk fel a történteket, akik kötődünk vagy valaha kötődtünk az épülethez, és főleg azok, akik ott tartózkodtak a tragédia napján. Irracionális félelmek, megrendült biztonságérzet, szomorúság és hála kavarog bennünk. Sokunknak segít – ha lehet, közösségben – újra elmesélni az átélteket." - számol be a leégett kollégiumban működő Parókia Portál, a Dunamelléki Református Egyházkerület online szerkesztősége.
Aki adakozni szeretne, a naranccsal kiemelt szavakra kattintva teheti meg:
A tűzben bennégett Farkas Zoltán családjának, négy gyermekének
Pénzadományok, szállásfelajánlás vagy laptop- és telefonfelajánlások
Eszes Beáta
Címlapkép: Parókia Portál
Az utolsó 100 komment: