Demeter Márton Attila a leghosszabb ideig Soros pénzén élt az ösztöndíjai közül.
A Petőfi Irodalmi Múzeumot pedig Hitler kedvenc népautója, a Volkswagen támogatja.
A gyár az utóbbi években bukott meg állatokat gázkamrába zárt kísérleteivel.
Demeter Szilárd Csaba, az EMMI nemzeti könyvtár, a magyar könyvszakma és irodalmi közgyűjtemények integrált fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa és a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója szerint "Európa Soros György gázkamrája", és "Soros a liberális Führer".
Fenntartott véleményét végül törölte az azt közzétevő Origo, a Facebook pedig felfüggesztette a főigazgató oldalát, de a Mandiner megőrizte írmagvas gondolatait. Ez talán adhat némi aggodalomra okot a Btk. 133. §-a, a holokauszt relativizálásáról és annak igazolásáról szóló, 3 év börtönbüntetést megérő bűncselekmény értelmezésében, kommunikációs hatását igazolásában egy indokolt ügyészségi vádemelés esetén.
Honnan lehet ilyen tájékozott Szilárd a veszélyben lévő nemzeti identitásképről, a liberális gondolati hagyományokról?
Szilárd tudományos illetve szakmai teljesítménye gyakorlatilag láthatatlan, de saját bevallása szerint is inkább álmából felkeltett regényíráshoz vagy gyűrűsujj eltöréshez, bunyóhoz ért. Hivatalos önéletrajzzal nem terheli a nagyérdemű adózót két közpénzes állásában: sem az EMMI oldalán mint miniszteri biztos, sem a Petőfi Irodalmi Múzeum oldalán mint főigazgató.
Demeter Szilárd kolozsváron dolgozó bátyja negyed évszázada Soros-, MTA- és EU-ösztöndíjakból él
Nem kizárt, bátyja tudományos pályázati anyagait olvasgatja a főigazgató úr szellemi muníciót keresve.
Kép: dr. Demeter Márton Attila (Demeter M. Attila / Demeter Attila) a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Filozófiai Intézet igazgatója üdvözli a jelenlévőket, és bemutatja a munkatársait / 2016. október 6. / BBTE Facebook-oldala
Demeter Márton Attila több más pozíciója mellett 2012-től a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Filozófiai Intézet docense. Budapesti miniszteri biztos és PIM-főigazgató öccsével szemben neki vannak tudományos eredményei a mindettőjük által elvégzett filozófia területén.
Demeter Márton Attila 1996-os egyetemi diplomázása óta, 23 éve folyamatosan a nemzeti identitás különféle aspektusból vizsgált témáira nyer el több-kevesebb ideig tartó ösztöndíjakat. A PIM főigazgatójának bátyja pályáján a közel negyed évszázad alatt egyetlen év maradt csak ki az elején, azóta minden évét, 6-10-12 hónapos, többször 2-3 éves ösztöndíjak finanszírozzák.
Demeter Márton Attila pályáján a 23 év 276 hónapjából 18 ösztöndíjjal összesen 224 hónapot fedett le.
Kevés ösztöndíj biztosított neki 3 évnyi ellátást, ezek egyike épp a budapesti Soros Alapítványé volt 2001-2004 között, a másik 3 éves ellátmányt az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapja adta.
A Babeş-Bolyai Tudományegyetem honlapján elérhető – fent, a docens szó alatt átlinkelt – szakmai önéletrajzát 2018-cal zárta le, így feltételezhető, hogy 2018-2020 között újabb ösztöndíjakat is elnyert a miniszteri biztos és főigazgató bátyja. Szakmai önéletrajzából kihagyta, hogy külsős tagként tagja a kolozsvári/csíkszeredai/marosvásárhelyi karokon működő Sapientia Egyetem Kutatási Programok Intézetének (KPI), amelyik pályázatokat, ösztöndíjakat bírál el.
A Sapientia egy 2001-ben akkreditált fiatal romániai egyetem, nem kevés támogatást kap a magyar államtól. A miniszteri biztos bátyja a 18 ösztöndíjából 4-szer nyert el Sapientia-ösztöndíjat, egyiket a Soros-ösztöndíjjal párhuzamosan, egy másikat pedig egy MTA-ösztöndíjjal egyidőben. A magyar kormány az MTA kutatóhálózatait kiszervezte, különösen a bölcsésztudományi kutatásokat leminősítette, majd az intézet autonóm vezetését einstandolta. Ezt megelőző években a filozófus kolozsvári fivér 8-szor volt MTA-kutatói ösztöndíjas.
Tudományos munkatársak cikkemhez adott finom megfogalmazása szerint ez a pályázati életpálya nem életszerű, csak különösen nagy protekcióval. Az ösztöndíjak elbírálásánál általában esélyt csökkent vagy kizáró tényező a megelőző években megszerzett ösztöndíj. Demeter Márton Attila esetében több olyan év van, amikor egyszerre két ösztöndíj is finanszírozta a munkáját. Volt, hogy szó szerint ugyanazt a témát kétszer adta el pályázatnak, és ezek zömmel nem filozófiai, inkább szociológiai és társadalompolitikai témák.
Hogy egy Szilárdnak ismerős, zsidó, a gázkamrákhoz is kötődő mércét emlegessek, a jeruzsálemi intézet, a Yad Vashem Inernational Institute for Holocaust Research pályázatainál a megelőző 6 évben szerzett YV-ösztöndíj kizáró tényező a pályázatban. Emellett azt is meg kell adni, hogy milyen más ösztöndíjakat nyert el a pályázó a korábbi években. Szintén tudományos kutató munkatársi informátor jelezte, hogy nem csupán a megelőzőleg elnyert, de főleg a párhuzamos évben megszerzett ösztöndíjait biztosan le kellett tagadja a pályázatában.
Demeter Márton Attila, kolozsvári filozófus általában 2-3-szor nyert el egymást követően MTA-ösztöndíjakat, több visszatérő ciklusban is, újrázni még a Sapientiánál tudott, ahol jelenleg is pályázati elbíráló.
Jogtudományi szemmel ez inkább néz ki költségvetési csalás bűntettének, ugyanis az ösztöndíj források zömmel állami, egy esetben uniós költségvetési szervek, és erősen feltételezhetően jogszerűtlenül, de minimum túlfinanszírozottként jutott hozzájuk a miniszteri biztos úr bátyja.
Talán új dakota közmondás lesz: Ne sorosozz, ha Soros szórt meg pénzzel!
Legutóbb a börtönbe zárt ingatlanmaffiózóval társuló, zsidó származású mágnásnak, Ungár Andrásnak az özvegye és örökösei, Schmidt Mária, a lánya, Ungár Anna és a fia, Ungár Péter sorosozott egy jó ízűt: az általuk megvett (azóta már tönkretéve a lapot, majd eladott) Figyelőben szenteltek egy dupla oldalt az ún. Soros-bérenceknek, közte Ungár Péter LMP-párttársait is felvéve az ún. zsidó-bérenc listára.
Fotó: Figyelő, 2018. április 12-18. (15. szám)
Csanády István: A spekuláns emberei / Névsorolvasás – a piros nyíl az akkor Figyelő-tulaj Ungár Péter, az LMP elnökségi tagjának volt párttársára, Szél Bernadettre mutat.
A Soros-listás neonáci akcióért pert is nyertek a Figyelő ellen. Az akció idején Schmidt Mária, a Figyelő hetilap akkori másik tulaja véletlenül a Terror Háza és több más intézete honlapján közzétett önéletrajzában egy jó ideje elfelejtette közölni, hogy pályáját a neves történész Ránki mellett Soros egyengette.
Demeter Szilárd bátyjához hasonlóan Schmidt Mária volt az, aki nagy ösztöndíj-halmozó volt, annyi különséggel, hogy ösztöndíjas évei alatt, egészen 43 éves koráig állása sem volt Schmidtnek.
A Nép Forradalmára, a Nép Autója, annak kibocsátott gáza és Adolf Hitler
Cikkem záró akkordjaként Demeter Szilárd Hitler-fixációjának jártam utána. Év eleji hír, hogy a PIM-főigazgató úr egy VW Touareg R-line városi terepjáróval jár: a német márka "nép autója" eredeti küldetésén már jóval túlmutat ez a modell: Budapest Belváros buckáit próbálja meghágni a főigazgató úr – mindkét munkahelye az V. kerületben van – a 28,6 millió forintos terepjáróval.
A Volkswagen a Petőfi Irodalmi Múzeumot ezzel a céges autóval támogatja. Magyarországon egyébként is sorban állnak a multik a kultúra finanszírozásáért, a népfelkelő Petőfi-imidzshez pedig csak hozzátesz, mintsem elvesz az átlag magyar bruttó (!) fizetésben számolt 72,6 havi, mintegy 6 évi munkával, zéró rezsi- és élelmezésköltéssel megvehető autó.
A Volkswagen "nép autó" márka és első típus Adolf Hitler felszólítására, kezdeményézésére és a Náci Birodalom támogatásával lett megalkotva.
Hitler egyik kedvenc autója volt:
Fotó: Ferdinand Porsche (bal szélen, sötét zakóban) bemutatja Adolf Hitlernek az újonnan megtervezett Volkswagen modellt. - 1938.04.20., a Führer születésnapján / Getty Images
Fotó: Adolf Hitler szemügyre veszi a Fallersleben-i (ma Wolfsburg város része) gyárában az új népautót. Hitler horogkeresztes karszalagos bal oldalán a gyáralapító-tervező, Ferdinand Porsche áll. 1938.05.25. A dátum a gyár alapítása, a szériagyártásra a háború miatt később került sor, addig hadijárműveket gyártottak / Getty Images
A Szilárd által emlegetett gázkamráról annyit, hogy a Volkswagen állatkísérletekkel mérte a legutóbbi években is autói káros gázkibocsátását a kísérleti majmokat gázkamrába zárva, ahogy egy 2018-as Netflix-dokumentumfilm beszámolt erről: ezt főleg a gyár hitleri múltja, zsidók elgázosítása kapcsolatában tartották különösen visszatetszőnek. A VW mellett szintén Hitler Náci Birodalmát kiszolgáló Mercedes sáros még az EU 2017-es rendeletét is sértő eljárásban.
Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója az irodalmi közéletben a Pásztor-Nemecsek ikerszerepét célozta meg: Molnár Ferenc Pál utcai fiúk című regényéből a nagyok csúfolódó céltáblájává vált, nevét kisbetűvel írt, termetével versenyezni nem képes Nemecsek Ernő és az ész helyett erővel einstandoló Pásztor fivérek közül egy sajátos elegyet hozott létre:
Demeter Szilárd az erkölcsi diadal és érdemi hatalomszerzés helyett az önmegsemmisítő agresszív lúzer ikonja lett.
Valójában G. Fodor Gábor szellemileg jóval gyengébb utánlövése, és Gáborunkat is hogy elfelejtettük. Viktor is.
Úgy tűnik, hogy a hitlerinek démonizált Soros, az unásig átkozott EU, a náci birodalmat évekig életben tartó német autógyárak, a kormány által einstandolt MTA pénze teljesen megfelelő a Demeter-Pásztor fivérek számára.
Cikkemmel egy időben várom a Magyarországról már kivonult, de Csíkszeredán még működő Soros Oktatási Központ válaszát, hogy lekérdezhető-e, kik igényeltek támogatást tőlük fennállásuk óta. A budapesti központot a cv-jét közölni kénytelen báty már igénybevette.
UPDATE: Az MTA Elnöksége, az irodalomtudományi I. Osztály, a filozófiai II. Osztály valamint az MTA önálló irodalmi testülete, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia (SZIMA) is megkapta levélben cikkemet az etikailag aggályos MTA-ösztöndíj halmozás gyakorlata illetve Demeter Szilárd kijelentése kapcsán fájóan hiányzó testületi nyilatkozatuk miatt.
Amit biztosan tudunk, a csíkszeredai Soros Oktatási Központ és romániai jogutód szervezete, a Spektrum Oktatási Központ rendszeres szakmai támogatója a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetemnek is, ahol bátyjához hasonlóan Szilárd is végzett, de több más intézményi év köti a PIM igazgatót is Romániához. Nyelvoktatást, magas szintű középiskolai és egyetemi oktatási módszertanokat, a koronavírus időszakban online oktatási programokat tanítanak és támogatnak, de a szervezet kapott áttételesen, alapítványi úton a magyar államtól is már támogatást.
Eszes Beáta
Címlap montázskép, balról jobbra:
Demeter Szilárd Csaba / Adolf Hitler / Demeter Márton Attila
(Szeretlek Magyarország / Discogs.com / BBTE)