Az Iszlám Állam két olyan sajátossággal rendelkezik, amelyekkel az eddigi fegyveres dzsihádista csoportok nem: a pragmatizmussal és a modernitással. A Kalifátus 12 hónap alatt kiterjesztette a határait, megszilárdította a fennhatóságát ezeken a területeken és vitathatatlan az ideológiai jelentősége.
Az ISIS célja az volt, hogy a kalifátus megalapításának első évfordulóján, június 29-én, a követőik terrorcselekményeket kövessenek el. A módszer az elmúlt 12 hónapban ugyanaz volt: többféle, eltérő természetű és mértékű támadások Nyugaton és Keleten. Európában nem volt szükség sem egy újabb szeptember 11-ére, sem egy atochai öldöklésre, elég volt csupán egy embert lefejezni, „az Iszlám Állam nevében”, ahhoz, hogy pánikot okozzanak a lakosság körében. Tunéziában a turisták lemészárlásának volt nagy visszhangja, miközben Kuvaitban és Szaúd-Arábiában előre kiválasztott síita mecsetekben robbantottak.
Mindezen támadások mögött a fő hajtóerőt azok a szavak jelentik melyet a kalifa intézett egy éve a világ szunnita lakosságához: „Ez a ti Államotok, gyere el felépíteni azt, vagy ha nem, hát tégy meg mindent azért, legyél bárhol is, hogy segítsd azt.” Azóta ez az egész világon visszhangra talált és nagymértékben megnövelte a követői számát. Sokan utaztak az Iszlám Államba, hogy ott harcoljanak az ellenséggel, a legnagyobb számban, ellentmondásos módon, pont abból a Tunéziából, amelyben egyetlen országként, tényleg győzött az „arab tavasz”. Ezenkívül Szaúd-Arábiából, Jemenből és Kuvaitból is számos fiatal szeretne csatlakozni az Iszlám Államhoz, és így ezekben az országokban is gyakoriak a támadások a síiták ellen.
Egy évvel a megszületése után, az Iszlám Állam csábítása nagyobb, mint valaha. Ez egy zavarba ejtő tény, ezért nagyon fontos az, hogy elgondolkozzunk azon, hogy mitől is ilyen sikeres az ISIS.
Az Iszlám Állam széles körű rugalmasságával ki tudja használni a cybertér újdonságait, képes lehallgatni a műholdas kommunikációt és hatékonyan tud védekezni a modern fegyverekkel szemben. A Kalifátus jobban hasonlít a „Star Trek”-re, mint Omár molla Afganisztánjára, vagy Oszama Bin Ladenre Al Kaidájára.
Az iszlám állam rendelkezik két olyan sajátossággal, amilyenekkel az eddigi fegyveres dzsihádista csoportok nem: a pragmatizmussal és a modernitással. A Kalifátus képes kihasználni az ellenség gyenge pontjait és ismeri annak erősségeit. A napóleoni taktika lehetővé tette számára, hogy kiterjessze a határait, megszilárdítsa a megszerzett területeit, így a globális dzsihádista mozgalom ikonjává vált.
Az Iszlám Állam vezetése jól ismeri az ellenséget, mivel már 2003 óta harcol ellene. A Kalifátus tábornokai Szaddám Husszein hadseregének és titkosszolgálatának tagjaiból kerültek ki. Sokukat a karrierjük kezdetén nyugaton képeztek ki, az Irak-Iráni háború során. Mindnyájan munka nélkül maradtak Bagdad bevételekor, amikor Paul Brenner, az új állam kormányzója, az egész hadsereget és rendőrséget felszámolta. Ez volt az első hiba. Habár a Pentagon csak egy tisztogatást szorgalmazott, a síita szövetségesek meggyőzték Dick Cheney amerikai alelnököt, hogy bocsásson el mindenkit. Az így keletkezett vákuumban, Maliki, aki 2014-ig volt miniszterelnök, az iraki hadsereget lezüllesztette egy zavaros siíta miliciává. Szaddám Husszein legjobb stratégái, Al Zarquaihoz a dzsihátisták legfőbb vezetőjéhez csatlakoztak. Ennek következtében, kevesebb, mint tíz év alatt a helyzet úgy megromlott, hogy a Kalifátus egy nagyon jól felkészült hadsereggel indult harcba, egy iraki lelkes, de szervezetlen síita fegyveres banda ellen.
Jack Keane, aki részt vett 2007-ben, a térségben lévő amerikai csapatok megerősítésének megtervezésében, egyetért ezzel az elemzéssel. Ezen a véleményen vannak azok az amerikaiak is, akik kiképezték a parancsnokokat és betanították a katonákat a legmodernebb fegyverek használatára. Az is tény, hogy éveken keresztül keresztül az új iraki hadsereg a feketepiacon eladta az amerikaiak által szállított hadifelszerelést. A becslések szerint az amerikai adófizetők pénzéből 42.000 millió dollárt fizettek ki így rossz célokra.
A második tévedés az volt, hogy úgy gondolták, a drónok és az amerikaiak által biztosított modern hírszerzési technológia elegendő ahhoz, hogy a hozzá nem értő és korrupt hadsereg megnyerje a háborút. Bagdad kapujának, Ramadinak a meghódítása eleinte megerősítette ezt. Miután azonban pár hét alatt rendet teremtettek a lakosság körében, az Iszlám Állam meglepetésszerűen elfoglalta a várost, mivel egy homokvihar megvakította a drónokat és a műholdakat. Egy harckocsi-támadás lyukat ütött az iraki védelmi erőkön és lehetővé tette a dzsihádisták számára, hogy a tetőkre kitűzzék az az első fekete-fehér zászlókat. Az iraki katonák ugyanúgy megfutamodtak, mint az előző nyáron Moszulnál, a csatatéren hagyva az egyenruháikat és a fegyvereiket.
Egy következő tévedés az volt, hogy azt feltételezték, hogy a Kalifátust a lakosság nem támogatja, mivel azt egy sokadik, újbóli diktatórikus hódításnak és elnyomásnak tartja. Palmira városában, amely gazdag görög-római romokban, nyilvánosan kivégezték az Aszadhoz hű erőket és biztosították az alapvető infrastruktúrát – a vizet és elektromos áramot. Megszervezték az iskolák és kórházak működtetését, és megengedték a kereskedőknek, hogy ellássák Raqaht.
Az elmúlt években meghódított nagyvárosokban, mint például Moszulban, az Iszlám Állam igyekszik a mindennapi életben normális politikai viszonyokat teremteni a lakosság számára és nagy rugalmasságot tanúsítanak egyes közösségekkel szemben. Fallujah-ban, 2014-ben, több héten át nem húzták fel a Kalifátus zászlaját, amíg a helyi vezetőkkel meg nem tárgyalták a város működtetésének feltételeit. Ez a stratégia mind az új Államon belül, mind azon kívül meghozta a gyümölcsét. Azért, hogy például a nyugaton élő muzulmán nőket toborozzanak, nyugodt családi életet és jó szociális viszonyokat ajánlanak egy dzsihádista hős oldalán, aki részt vesz a Kalifátus alapításában. Azoknak, akik harcolni szeretnénk, külön csak nőkből álló fegyveres brigádokat állítottak fel. Akik pedig, a Maliból származó orvosnőhöz Shamhoz hasonlóan, szeretnék folytatni a hivatásukat, külön klinikák és kórházak állnak a rendelkezésükre kizárólag nők számára.
Mind Irakban, mind Szíriában az Iszlám Állam legcsábítóbb fegyvere a nacionalista mézesmadzag, a harc a diktatórikus síita rezsimek és nyugati szövetségeseik ellen. Sajnos a Nyugat még nem értette meg azt, hogy a vallási fundamentalizmus átesett egy genetikai mutáción. Sokakat elcsábít annak az ígéretnek az élménye, hogy megvalósulni látszik a muzulmán utópia, egy szunnita nemzetállam létrejötte. Azért, hogy érthető legyen az Iszlám Állam vonzó hatása a külföldön élő férfiak és nők számára és a Kalifátuson belül élők közötti népszerűsége, beszélni kell arról, hogy a hazafiság több mint a terrorizmus.
Egy évvel a megalakulása után, a Kalifátus sikerei és ez ellene küzdő a globális koalíció kudarcai, azzal vannak összefüggésben, hogy az Iszlám Állam újdonságnak számító jellemzőit, azok, akik el akarják azt pusztítani, még mindig nem képesek megérteni.
LORETTA NAPOLEONI 27 JUN 2015
Forrás: Por qué funciona el Califato